Spotkanie podsumowujące projekt „Dziewczęcy łącznik”
Inicjatywy społeczne
Spotkanie podsumowujące projekt „Dziewczęcy łącznik”
Wyjazd edukacyjny, warsztaty, przygotowanie własnych inicjatyw społecznych to działania skierowane do grupy dwudziestu czterech nastolatek w wieku od 15 do 18 lat z województwa podkarpackiego, które wzięły udział w projekcie “Dziewczęcy łącznik”
W dniu 1 grudnia 2022 roku w TUTU Centrum Rozwoju Psychofizycznego odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Dziewczęcy łącznik”. Celem projektu było rozwiniecie u uczestniczek świadomości swoich praw, umiejętności wyznaczania i obrony swoich granic oraz umiejętności jak radzić sobie z trudnościami i niewłaściwym traktowaniem, które mogą ich dotknąć ze względu na ich płeć.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli mediów, organizacji pozarządowych, instytucji oraz osób zainteresowanych projektem, ale przede wszystkim samych uczestniczek. Konferencję rozpoczął współzałożyciel Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin Jan Marković, który przedstawił historię powstania projektu. Następnie Agnieszka Caban, trenerka antydyskryminacyjna, opowiedziała, jak zmienia się rzeczywistość osób, które biorą udział w tego typu projektach. Zaznaczyła, jak ważne jest mówienie o dyskryminacji, stereotypach i uprzedzeniach oraz o sposobach zapobiegania im.
Najważniejszym jednak głosem były wypowiedzi samych uczestniczek projektu, Alicji i Zuzanny, które opowiedziały o korzyściach, jakie dał im udział w projekcie i o inicjatywach społecznych które przygotowały wraz z koleżankami przy wsparciu tutorek.
Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem certyfikatów uczestniczkom projektu przez mistrzynię świata w karate tradycyjnym Martę Niewczas. Sportsmenka skierowała do dziewcząt budujące słowa wsparcia, gratulując im między innymi, że nie tylko marzą, ale też swoje marzenia spełniają.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny