„Polsko-ukraińskie siostrzeństwo” to projekt prowadzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin wraz z partnerem Norsensus Mediaforum, który ma za zadanie:
- Zwrócić uwagę na problem dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć oraz narodowość;
- Zwiększyć umiejętność reagowania na agresywne zachowanie, krzywdę, nieposzanowanie granic, nadużycie itd.;
- Rozwinąć wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji ze względu na różnice kulturowe oraz pokazać negatywne skutki dyskryminacji dla całego społeczeństwa;
- W praktyczny sposób nauczyć uczestników projektu, jak rozwiązywać sytuacje kryzysowe, jak budować dialog oparty na wartościach demokratycznych i jak wspierać najbardziej narażone grupy.
Projekt jest skierowany do dziewczyn w wieku od 15 do 18 lat z Polski i Ukrainy mieszkających lub uczących się na terenie województwa podkarpackiego oraz 16 edukatorów/rek: osób zawodowo pracujących z młodzieżą (nauczycieli, pracowników bibliotek, domów kultury, NGO itp.).
W ramach projektu zrealizowane zostaną:
- Festiwal siostrzeński,edukacyjne wydarzenie otwarte, gdzie zostanie stworzona przestrzeń do interaktywnych działań, nowej wiedzy i refleksji nad wykluczeniem w codziennym życiu.
- Warsztaty dla dziewczyn i edukatorów/rek związanych z przemocą ze względu na płeć i pochodzenie;
- Obóz – 7-dniowe szkolenia od wysoko wykwalifikowanych trenerów na tematy antydyskryminacyjne. Na uczestniczki czeka miła atmosfera, profesjonalna wiedza, panele dyskusyjne oraz praktyczne ćwiczenia;
- Inicjatywy społeczne związane z tematyką antydyskryminacji i równości płci przedstawione w formie warsztatów, wydarzeń dla lokalnej społeczności (przykładowe inicjatywy: teatralna, filmowa, fotograficzna, happeningowa itd.)
- Kampanie społeczne, których celem jest zachęcenie opinii publicznej do dialogu na temat praw kobiet.
Chcemy stworzyć atmosferę siostrzeństwa i wzajemnego zrozumienia, a także zbudować międzynarodowe relacje, żeby zwrócić uwagę na stereotypy, uprzedzenia i oczekiwania względem płci i pochodzenia. Chcemy motywować uczestniczki, by miały siłę i odwagę do podejmowania działań, wyrażania siebie, swoich poglądów, a także wykształcenia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Wszystkie aktywności będą odbywać się na terenie Rzeszowa i okolic.
Udział w projekcie jest całkowicie darmowy.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Wartość projektu – 114 995,20 EUR
Partner projektu:
Patronat medialny: