„Polsko-ukraińskie siostrzeństwo” to projekt prowadzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin wraz z partnerem Norsensus Mediaforum, który ma za zadanie:

 

  • Zwrócić uwagę na problem dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć oraz narodowość;
  • Zwiększyć umiejętność reagowania na agresywne zachowanie, krzywdę, nieposzanowanie granic, nadużycie itd.;
  • Rozwinąć wiedzę na temat mechanizmów dyskryminacji ze względu na różnice kulturowe oraz pokazać negatywne skutki dyskryminacji dla całego społeczeństwa;
  • W praktyczny sposób nauczyć uczestników projektu, jak rozwiązywać sytuacje kryzysowe, jak budować dialog oparty na wartościach demokratycznych i jak wspierać najbardziej narażone grupy.

 

Projekt jest skierowany do dziewczyn w wieku od 15 do 18 lat z Polski i Ukrainy mieszkających lub uczących się na terenie województwa podkarpackiego oraz 16 edukatorów/rek: osób zawodowo pracujących z młodzieżą  (nauczycieli, pracowników bibliotek, domów kultury, NGO itp.).

 

W ramach projektu zrealizowane zostaną:

  • Festiwal siostrzeński,edukacyjne wydarzenie otwarte, gdzie zostanie stworzona przestrzeń do interaktywnych działań, nowej wiedzy i refleksji nad wykluczeniem w codziennym życiu. 
  • Warsztaty dla dziewczyn i edukatorów/rek związanych z przemocą ze względu na płeć i pochodzenie;
  • Obóz – 7-dniowe szkolenia od wysoko wykwalifikowanych trenerów na tematy antydyskryminacyjne. Na uczestniczki czeka miła atmosfera, profesjonalna wiedza, panele dyskusyjne oraz praktyczne ćwiczenia;
  • Inicjatywy społeczne związane z tematyką antydyskryminacji i równości płci przedstawione w formie warsztatów, wydarzeń dla lokalnej społeczności (przykładowe inicjatywy: teatralna, filmowa, fotograficzna, happeningowa itd.)
  • Kampanie społeczne, których celem jest zachęcenie opinii publicznej do dialogu na temat praw kobiet.

 

Chcemy stworzyć atmosferę siostrzeństwa i wzajemnego zrozumienia, a także zbudować międzynarodowe relacje, żeby zwrócić uwagę na stereotypy, uprzedzenia i oczekiwania względem płci i pochodzenia. Chcemy motywować uczestniczki, by miały siłę i odwagę do podejmowania działań, wyrażania siebie, swoich poglądów, a także wykształcenia umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

 

Wszystkie aktywności będą odbywać się na terenie Rzeszowa i okolic. 

Udział w projekcie jest całkowicie darmowy.

 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Wartość projektu – 114 995,20 EUR

Partner projektu:

Patronat medialny:

"Dziewczyny Budują" to absolutnie genialny projekt! Na Obozie Mocy była okazja do nauczenia się wielu ciekawych i wartościowych rzeczy oraz nie zabrakło przestrzeni i czasu na poznanie pozostałych cudownych uczestniczek :).

Joanna C

Uczestniczka

Działania realizowane w projekcie "Dziewczęcy łącznik" wygenerowały pozytywną energię za pośrednictwem, której uczestniczki biorące w nim udział mogły doświadczyć budującej siły kobiet. Dziewczęta w pełnej wsparcia oraz zrozumienia atmosferze, opartej na bezpieczeństwie i zaufaniu rozwijały swoją pewność siebie, kreatywność, odporność psychiczną na stres, współpracę, komunikację oraz wszystkie swoje mocne strony. To doskonały projekt, gdzie można było poczuć, że warto wciąż się inspirować i poznawać nowe narzędzia. Tworzyć niepowtarzalne zdarzenia i jakości- odważnie z sercem.

Magdalena Ż

Edukatorka

Obóz "Dziewczyny budują" to niezwykle ważne, potrzebne i właściwe niezbędne wydarzenie, by dziewczyny poczuły moc sprawczą, wiedziały, jak wykorzystać swój potencjał oraz poznały narzędzia, dzięki którym będą chroniły i budowały siebie, a także wspierały innych. Podobne wydarzenia powinny być normą w obecnej rzeczywistości, w której młodzież rozpaczliwie poszukuje autorytetu i no właśnie...poszukuje. Obóz staje się pewnego rodzaju azymutem. Cenna każda chwila, relacja, aktywność.

Ewa S

Edukatorka

Projekt "Dziewczyny budują" jest świetną inicjatywą skierowaną do kobiet, tych młodszych i starszych. Ciekawy merytoryczny warsztat przeprowadzony w niestandardowy sposób, czekam na więcej. :))

Eliza N

Uczestniczka

Świetne jest to, że trenerom i opiekunom, udało się stworzyć naprawdę spójną i zintegrowaną grupę. Atmosfera jest bardzo miła. Są bardzo pomocni, służą profesjonalną wiedzą i najważniejsze, że są otwarci na dialog i dyskusję. Wyjeżdżając, obawiałam się trochę, że może tam być tylko sama teoria, ale jest dużo praktycznych zajęć i z tego jestem bardzo zadowolona. Okolica jest przepiękna, a jedzenie jest bardzo dobre. Korzystam z diety wegańskiej

Uczestniczka

No to z pewnością nowe, wspaniałe znajomości. Naprawdę każda tutaj z dziewczyn ma wspaniałą energię. Od każdej można się nauczyć czegoś wyjątkowego. Z pewnością wynoszę też nowe doświadczenia, które na pewno wykorzystam w swoich inicjatywach społecznych. I taką lekką i spokojną duszę. Naprawdę uzyskałam mnóstwo spokoju, bardzo odpoczęłam przez te kilka dni. I mam nadzieję, że dalej będę mogła się tak wyluzować w przyszłości jak tutaj.

Uczestniczka

Podobało mi się to, że zajęcia były dobrze zorganizowane i zaplanowane tak, że nikt się nie nudził. Cały czas robiliśmy coś i nie było tylko siedzenia, tylko praca ze sobą wspólnie i integrowanie się w taki sposób. I to mi się najbardziej podobało, że mogliśmy sami coś zrobić. Wspólna integracja, wspólne budowanie zespołów.

Uczestniczka

,Na pewno nowe znajomości. Takie ogólne wsparcie, właśnie od prowadzących i od innych dziewczyn. Może taką większą pewność siebie mi się wydaje. Nabrałam wrażenia, że moje zdanie się liczy, bo będą ludzie, którzy mnie wysłuchają. I też na pewno zupełnie inne nastawienie i zobaczyłam, że takie poglądy i to, że inne osoby na różne tematy mają zupełnie inne zdanie i podejście i to jest właśnie cudowne

Uczestniczka

Cieszę się, że mogłam pojechać na tą pierwszą część – wyjazd, obóz. Poruszaliśmy tematy dyskryminacji kobiet, ich roli w społeczeństwie, dosyć nowy temat dla mnie, chodzę do szkoły gdzie raczej duża część to mężczyźni, więc takie tematy nie są poruszane. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim za możliwość udziału w tym projekcie

Uczestniczka

Jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogłam wziąć udział w projekcie i zdobyć nowe doświadczenie. Dzięki przełamaniu swoich wewnętrznych barier i wyjściu spoza mojej sfery komfortu zbudowałam pewność siebie, a także nauczyłam się samoakceptacji.

Uczestniczka

Chciałam przekazać, że to wydarzenie dużo wniosło do mojego życia. I wiele pozmieniało i pousuwało dużo barier z głowy, które były zaszczepione od małego.

Uczestniczka

Jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogłam wziąć udział w projekcie i zdobyć nowe doświadczenie. Dzięki przełamaniu swoich wewnętrznych barier i wyjściu spoza mojej sfery komfortu zbudowałam pewność siebie, a także nauczyłam się samoakceptacji.

Uczestniczka

Dzięki projektowi zauważyłam w sobie wiele zalet, których wcześniej nie dostrzegałam. Pokazał mi swoją wartość i to, że wyrażanie swoich uczuć to nie jest powód do wstydu.

Uczestniczka

Inicjatywa "Dziewczyny budują" buduje nie tylko młodzież, ale też wartościowy zespół edukatorek. Polecam serdecznie uczestnictwo.

Flexi L

Edukatorka

Moja córka brała udział w projekcie organizowanym przez PSAR i wróciła bardzo zadowolona. Dlatego zachęcam do współpracy z tą organizacją.

Kamila M

Mama uczestniczki
Skip to content