Dziedzictwo

Łukasiewicza

Dzieci na tropie podkarpackiego bohatera.

Wideo-reportaż.

,,Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera. Wideo-reportaż”

 

Dokładnie 30 marca 1853 roku zapłonęła pierwsza lampa naftowa, skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza. Jak wyglądałby świat bez tego wynalazku? Możemy się tylko domyślać, ale na pewno wiemy, ile wniósł do naszego życia codziennego. Już 31 lipca 1853 roku wykorzystano lampy naftowe po raz pierwszy do oświetlenie sal operacyjnych szpitala miejskiego we Lwowie. Niedługo potem stały się bardzo popularne, wykorzystywano je w domach, urzędach, szkołach i do oświetlania ulic.

 

Do osiągnięć Łukasiewicza i wynalazku nawiązuje projekt ,,Dziedzictwo Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera. Wideo-reportaż”, którego celem jest upamiętnienie działalności i osiągnięć znanego naukowca.  A także rozpropagowanie i upowszechnienie jego postaci oraz dokonań wśród dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego, poprzez opracowanie scenariusza, nagranie filmu z udziałem dzieci oraz jego dystrybucję w mediach internetowych. Realizacja tego przedsięwzięcia odbywa się w 2022 roku, który jest „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

 

 

Przedsięwzięcie „Dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza – dzieci na tropie podkarpackiego bohatera” realizowane jest w różnych miejscowościach na terenie województwa podkarpackiego, po to, by wzmocnić przekaz, że tu nie tylko się urodził, ale też pracował, i został pochowany.

 

Film zrealizowały dzieci i młodzież w formule wideo-reportażu. Ten sposób najlepiej przemówi do młodych odbiorców i wpłynie na zrozumienie i zapamiętanie Ignacego Łukasiewicza jako naukowca, działacza niepodległościowego, społecznika i filantropa.

 

Wideo-reportaż ma wzbudzać dumę i być inspiracją dla młodych mieszkańców naszego województwa do angażowania się na rzecz nauki i realizowania działań społecznych. Opatrzony został napisami w języku angielskim dla lepszego zrozumienia przez osoby spoza naszego kraju. Jego realizacja odbyła się w okresie od maja do października 2022. Film dostępny pod linkiem: https://psar.pl/quiz-lukasiewicz/#film

 

Projekt powstał w partnerstwie z Województwem Podkarpackim.

 

 

 

Patronat medialny:

 

WDK
Skip to content