Realizacja inicjatyw społecznych przez uczestniczki projektu

Psar.pl » Projekty » Dziewczęcy łącznik » Realizacja inicjatyw społecznych przez uczestniczki projektu

Realizacja inicjatyw społecznych przez uczestniczki projektu

Podsumowaniem projektu „Dziewczęcy łącznik” było przygotowanie inicjatyw społecznych przez uczestniczki projektu na podstawie własnego scenariusza. Zadaniem tych inicjatyw było przełamywanie stereotypów, zmiana nastawienia osób niechętnych równemu statusowi kobiet i mężczyzn w życiu publicznym i prywatnym. Miały one także zwiększyć wiedzę społeczności lokalnych, o tym czym jest dyskryminacja, jak do niej nie dopuszczać i jak sobie z nią radzić oraz wzbudzić ich zainteresowanie projektem. 

W ramach projektu uczestniczki przygotowały sześć inicjatyw społecznych:

Wystawa fotografii „Kobiety”
To końcowy efekt pracy z fotografią, mającej na celu uzewnętrznienie tego, co dla młodych kobiet, uczestniczek projektu, jest ważne, czym się kierują w swoim życiu i na czym im zależy. Zorganizowaną przez nie wystawę obejrzało ok. 700 osób. Miała ona miejsce w Zespole Szkół Mechanicznych i w Filii Biblioteki Miejskiej w Mielcu.

Warsztaty „Mam tę moc”
Dziewczyny przygotowały i przeprowadziły antydyskryminacyjne warsztaty dla 20 uczennic Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. Dotyczyły stereotypów i zachowań dyskryminujących. Druga część warsztatów dotyczyła samoakceptacji, pozytywnego postrzegania siebie i wzmacniania poczucia własnej wartości.

Warsztaty „Dziewczyny  w działaniu”
Uczestniczki przygotowały scenariusz i przeprowadziły dla swoich rówieśników warsztaty pod tytułem „Bądź świadomy swoich działań”. Bazowały na własnych doświadczeniach i wiedzy zdobytej podczas warsztatów i obozu mocy, w którym uczestniczyły. W ten sposób pozwoliły 20 innym uczestniczkom swoich zajęć doświadczyć tego, czym one same zostały zainspirowane.

Warsztaty „Być kobietą”
Inicjatywa dotyczyła przygotowania scenariusza i przeprowadzenia warsztatów pod tytułem „Być kobietą” dla 30 dziewczyn w wieku 16-17 lat z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. W ramach warsztatów uczestniczki projektu „Dziewczęcy łącznik” przybliżyły swoim rówieśniczkom, jak ważna jest pewność siebie, niezależność, poczucie własnej wartości, solidarność i wzajemne wsparcie. Twórczynie inicjatywy zaczęły od zadania sobie pytania czy i gdzie dostrzegają dyskryminację kobiet. To pomogło im określić cel projektu. Wiedząc, co jest ważne dla podobnych im młodych kobiet mogły zaprojektować konkretne działania.

Profil na Instagramie „dlakobiet.psar”
Uczestniczki projektu stworzyły na Instagramie od podstaw profil o tematyce antydyskryminacyjnej. Zadbały o dobór treści, grafikę, regularnie publikują posty i zdobywają nowych obserwujących. Myślą przewodnią profilu jest: „Chcemy dodać Wam odwagi”. Prowadzące budują u innych dziewczyn poczucie bezpieczeństwa i siłę psychiczną, czyli dokładnie to, co same uzyskały dzięki udziałowi w projekcie.Tematyką postów zamieszczanych na profilu są: stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja, tożsamość społeczna i osobista, i wiele innych pokrewnych.
Profil na IG: https://www.instagram.com/dlakobiet.psar/

Pokaz piękna „Jesteśmy CUDem”
Myślą przewodnią tej inicjatywy było – Kobieta to cud. Ciało. Umysł. Duch. Miała ona na celu zmierzenie się z presją, by wyglądać idealnie, jakiej poddawane są młode dziewczyny. Cykl warsztatów i spotkań wieńczył Pokaz Piękna, w czasie którego zademonstrowano indywidualne piękno każdej modelki.  Podczas warsztatów uczestniczki inicjatywy mogły poznać siebie nawzajem, nawiązać relacje, poczuć siłę kobiecej więzi, która ich łączy. Uświadomiły sobie, że dotykają je te same sytuacje, że pewne oczekiwania wobec nich mogą prowadzić do dyskryminacji. 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Skip to content