Nowe Wymiary Kultury. Dlaczego PSAR wprowadza innowacje kulturalne w podkarpackich gminach?
Nowe Wymiary Kultury. Dlaczego PSAR wprowadza innowacje kulturalne w podkarpackich gminach?
1 lipca 2023 roku, podczas Festiwalu Twórców Kultury w Rzeszowie, zainaugurowaliśmy projekt „Podkarpacka kultura bez barier”, w którym udział biorą Gmina Czarna (k. Łańcuta), Gmina Narol, Gmina Kołaczyce, Gmina Niwiska, Gmina Świlcza. Od tego czasu wydarzyło się wiele. Zespoły projektowe uczestniczyły w serii 3 szkoleń z udziałem ekspertów w dziedzinie kultury. We współpracy z gminami przeprowadziliśmy diagnozy społeczne mieszkańców gmin w zakresie dostępu do kultury i zapotrzebowania na nią. Przeprowadziliśmy również diagnozę społeczną przedsiębiorców z każdej z gmin, w celu rozpoznania postaw lokalnego biznesu względem wydarzeń kulturalnych. Razem z gminnymi zespołami projektowymi odwiedziliśmy Oslo podczas wizyty studyjnej, gdzie nasz norweski partner projektu Norsensus Mediaforum przedstawił nam szereg atrakcji kulturalnych, w tym wdrożone już innowacje kulturalne w stolicy Norwegii. Od początku projektu tworzymy i publikujemy różnorodne materiały związane z dziedzictwem kulturowym gmin, które jest niezwykle istotne dla lokalnych społeczności w budowaniu więzi społecznych i zachowaniu tradycji. Skąd więc innowacje w kulturze lub gdzie jest dla nich miejsce w dziedzictwie kulturowym?
To dobry moment, aby zadać sobie pytanie, czym są innowacje w kulturze? Nie łatwo wskazać jedną prawidłową odpowiedź, ale to nie tylko nowe wydarzenia czy technologie, to przede wszystkim świeże spojrzenie na sztukę i dziedzictwo kulturowe. To śmiałość w eksperymentowaniu, tworzeniu nowych narracji i budowaniu mostów między tradycją a nowoczesnością.
Dlaczego warto łączyć innowacje z dziedzictwem kulturowym?
- Zainteresowanie młodego pokolenia – dzięki innowacyjności możemy nie tylko zachować dziedzictwo kulturowe, ale także uczynić je bardziej dynamicznym i dostosowanym do zmieniającego się świata, inspirując tym samym kolejne pokolenia do pielęgnowania dziedzictwa swoich przodków.
- Dialog społeczny – innowacje tworzą przestrzeń dla kreatywności i różnorodności. Inspirują do refleksji, rozwijają wyobraźnię, a także mają duży potencjał do budowania silniejszych więzi międzypokoleniowych.
- Rozwój lokalnych społeczności – innowacje kulturowe nie tylko ożywiają przestrzeń publiczną, ale także budują tożsamość lokalną. Dzięki naszej inicjatywie, zespoły projektowe wypracowały strategie przedsiębiorczości i edukacji publiczności, tworząc trwałe fundamenty dla rozwoju społecznego i kulturalnego mieszkańców regionu.
Przy współpracy z gminnymi zespołami projektowymi, wprowadzamy Nowe Wymiary Kultury. Zobrazujmy to na przykładzie najbliższego wydarzenia w gminie Świlcza.
17 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się Świlczańska kolęda w zgodzie z tradycją w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie. Jednym z punktów programu będzie prezentacja filmu w technologii VR, która zaprosi uczestników wydarzenia do obejrzenia obrzędu wigilijnego z ubiegłego wieku. To niezwykłe doświadczenie wirtualnej rzeczywistości będzie hołdem dla dziedzictwa kulturowego gminy Świlcza, przedstawionego w niekonwencjonalny sposób przez Grupę Obrzędową im. Marii i Józefa Dziedziców. Międzypokoleniowe spotkanie, podczas którego można lepiej zrozumieć swoich rodziców, dziadków i dziedzictwo kulturowe. I odwrotnie, dorośli będą mieli okazję lepiej zrozumieć świat młodych ludzi. To wszystko łączy dziedzictwo kulturowe. Czy to nie jest piękne?
Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wprowadzanie innowacji i łączenie pokoleń stanowi kluczowy krok w budowaniu trwałego mostu między przeszłością a przyszłością.
Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture without barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,64 PLN.