Polsko-norweski Festiwal Twórców Kultury – już 1 lipca w Rzeszowie!

Festiwal Twórców Kultury to wydarzenie otwierające projekt „Podkarpacka kultura bez barier” skierowany do mieszkańców regionu, gdzie swoją twórczość zaprezentują artyści z Polski i z Norwegii. Wydarzenie odbędzie się 1 lipca na Rynku w Rzeszowie w godzinach 12.00 – 20.00.

Głównymi bohaterami wydarzenia są twórcy z Podkarpacia, a także wyjątkowi gości, którzy przybędą do nas prosto z Norwegii.  Będzie to otwarte, plenerowe wydarzenie, podczas którego podkarpaccy i norwescy twórcy nawiążą współpracę z uczestnikami życia kulturalnego, wymienią się wiedzą w zakresie przedsiębiorczości kulturalnej i edukacji publiczności oraz wypromują swoją twórczość.

Główną atrakcją festiwalu będzie koncert rockowo-bluesowy z elementami Etno, a w tym niespodzianka — gwiazdą wieczoru będzie powstały w Rzeszowie, kultowy zespół „1984”.

Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich!

„Podkarpacka kultura bez barier” (Subcarpathian Culture without Bariers) jest międzynarodowym projektem, który ma na celu wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury. Jest skierowany na integrację kulturową oraz promowanie dziedzictwa kulturowego regionów, z których pochodzą uczestnicy projektu.

Harmonogram festiwalu

DSC09443

OLENA + DZIECI Z TUTU 

12:00

Występ grupy dzieci-uchodźców z Ukrainy, którzy uczęszczają do Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU. Pod nadzorem kierowniczki Pani Oleny zaprezentują piosenkę-hymn, którą sami stworzyli podczas wspólnych zajęć.

inbound711202911942921271

BEREHYNI 

12:15

Zespół „Berehyni” jest grupą artystyczną, skupiającą reprezentantki różnych miast Ukrainy, które poznały się w Rzeszowie. Ich więzi oparte są na wspólnej miłości do tradycji kraju z którego pochodzą. Każda jest artystką działającą w swojej dziedzinie, a wspólnie tworzą zespół ludowy.

Aga Walczak z zespołem

AGA WALCZAK Z ZESPOŁEM 

12:40

Jeden z najciekawszych głosów o „czarnym” brzmieniu na polskiej scenie muzycznej, a jej kompozycje są jednymi z najbardziej technicznie złożonych. Jest to niezwykle interesujące połączenie rapu z partiami śpiewanymi.

Maria Orietta

MARIA ORIETTA 

13:40

Artystka, autorka tekstów i muzyki. Pracuje jako liderka klubu w Fyrhuset Musikkverksted, które jest miejskim centrum młodzieżowym dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 20 lat.

IMG_3717

SABINA KUREK Z ZESPOŁEM 

14:25

Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Towarzyszące jej sukcesy przyniosły uznanie publiczności i dały o sobie znać w świecie muzycznym.

Aleksandra Morozova (1)

ALEKSANDRA MOROZOVA 

15:30

Wokalistka i kompozytorka. Występuje w kilku zespołach (Mt. Mélodie, The Chronicles of Father Robin, Slavic Voices), w Oslo Philharmonic Choir i Oslo Vocalis. Śpiewa również słowiańską muzykę ludową z różnych krajów, w tym z Polski i Ukrainy.

Somethingski - Projekt Puszcza

PROJEKT PUSZCZA & SOMETHINGSKI 

16:15

To nowy projekt wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Nikodema Soszyńskiego, znanego między innymi z zespołu Freeborn Brothers. Projekt PUSZCZA to wołanie duszy lasowiackiej-romantycznej, nostalgicznej, ale również pełnej energii, odzwierciedlającej trudne życie mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Bjørn-Petter Tøsse

BJØRN-PETTER TØSSE 

17:15

Norweski muzyk, wielokrotnie nagradzany artysta z tytułem magistra muzyki, grający na akordeonie muzykę ludową i jazz.

271060910_634633827877987_434841314919380251_n

ROSEMERRY 

18:00

Powstały na podkarpaciu zespół gra blues oraz rock n’ roll z tekstami w języku polskim. Muzyce towarzyszą kwiatowe motywy. Od 2020 roku można ich posłuchać w takich rozgłośniach radiowych jak Antyradio.

84386662_10157465113409145_3052039937047134208_n

PREBEN ROSENVINGE 

19:05

Artysta teatralny i głosowy. Pochodzi z Volda University College.

1984

1984 & PROJEKT LOEBL (GWIAZDA WIECZORU) 

19:48

To wywodząca się z Rzeszowa polska legenda nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem zespołu kultowego w swoim nurcie. Współautorem ostatniego materiału jest postać wybitna: autor tekstów, poeta, prozaik, Bogdan Loebl, w świecie muzycznym najbardziej kojarzony ze współpracy z zespołem Breakout. Tytuł najnowszego dzieła to: 1984 Projekt Loebl.

Pozostali twórcy

DSC00705

RODERYK WOLSKI

Artysta, malarz. Jego pasja do malarstwa zaczęła się od tworzenia na murach, klatkach schodowych i zeszytach. Bez formalnego wykształcenia artystycznego, stał się samoukiem. Jego prace są wyrazem osobistych doznań i refleksji artysty.

Agnieszka Filipek

AGNIESZKA FILIPEK

Artystka ceramiczna z Rzeszowa. Jej prace ceramiczne są unikatowe i łączą sztukę wizualną z rękodziełem. Agnieszka prowadzi ekologiczną pracownię, korzystając z energii słonecznej do wypałów i wykorzystując lokalną glinę. Odzyskuje uszkodzone formy, nadając im nowe życie w postaci świeczników, kominków i innych przedmiotów.

Somayeh Varzdar

SOMAYEH VAZDAR

Ilustratorka ze szczególnym naciskiem na ilustrowanie książek dla dzieci. Jest artystką uczącą plastyki dzieci oraz miłośniczką różnych kultur i sztuki.

Dominika Miklar

DOMINIKA MIKLAR

Niezależna artystka z Oslo, zajmującą się sztuką cyfrową, animacją, ilustracją i projektowaniem. W sposób abstrakcyjny na swoich pracach przedstawia różne postacie, jak i również uliczki norweskiej stolicy.

Kishoare Gajendra

KISHOARE GAJENDRA

Doktorant na Volda University College, artysta wizualny. Często pracuje nad fotografią dokumentalną. Ostatni projekt dokumentalny „The Insignificant Other” został zaprezentowany w Norwegii, Niemczech, Portugalii i Indiach.

cecilie_lind2

CECILIE LIND

Artystka pochodząca z Oslo. Jej dziełami są głównie rzeźby. Tworzy również instalacje na bazie porcelany. Inspiracje często pochodzą z tematów politycznych i zagadnień współczesnych. Stara się komentować i tworzyć pole do refleksji. Jej styl można określić jako konceptualną współczesną ceramikę.

Amir-Pouyan

AMIR POUYAN

Norweski dokumentalista z dziesięcioletnim praktycznym doświadczeniem w branży filmowej. Otrzymał nagrody za swoje filmy dokumentalne w Iranie i w Tokyo Docs w Japonii. Wykładowca reżyserii filmów dokumentalnych, storytellingu, narratologii i sound designu na Wydziale Mediów i Dziennikarstwa.

polsko-norweski

Festiwal Twórców Kultury

Lokalizacja

Fontanna Multimedialna, Rzeszów
al. Lubomirskich, 35-959 Rzeszów
 
 
 

Czas trwania

12:00 – 20:00

”Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej Integracji społecznej”.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Subcarpathian Culture without barriers”. Więcej informacji: psar.pl/kultura-bez-barier

Partner projektu:

Patronat honorowy:

Patronat medialny:

Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture without barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,63PLN.

Skontaktuj się z nami!

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

    Skontaktuj się z nami!

    Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

    Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

      Skip to content