Polsko-norweski Festiwal Twórców Kultury – już 1 lipca w Rzeszowie!
Festiwal Twórców Kultury to wydarzenie otwierające projekt „Podkarpacka kultura bez barier” skierowany do mieszkańców regionu, gdzie swoją twórczość zaprezentują artyści z Polski i z Norwegii. Wydarzenie odbędzie się 1 lipca na Rynku w Rzeszowie w godzinach 12.00 – 20.00.
Głównymi bohaterami wydarzenia są twórcy z Podkarpacia, a także wyjątkowi gości, którzy przybędą do nas prosto z Norwegii. Będzie to otwarte, plenerowe wydarzenie, podczas którego podkarpaccy i norwescy twórcy nawiążą współpracę z uczestnikami życia kulturalnego, wymienią się wiedzą w zakresie przedsiębiorczości kulturalnej i edukacji publiczności oraz wypromują swoją twórczość.
Główną atrakcją festiwalu będzie koncert rockowo-bluesowy z elementami Etno, a w tym niespodzianka — gwiazdą wieczoru będzie powstały w Rzeszowie, kultowy zespół „1984”.
Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich!
„Podkarpacka kultura bez barier” (Subcarpathian Culture without Bariers) jest międzynarodowym projektem, który ma na celu wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury. Jest skierowany na integrację kulturową oraz promowanie dziedzictwa kulturowego regionów, z których pochodzą uczestnicy projektu.
Harmonogram festiwalu
Występ grupy dzieci-uchodźców z Ukrainy, którzy uczęszczają do Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU. Pod nadzorem kierowniczki Pani Oleny zaprezentują piosenkę-hymn, którą sami stworzyli podczas wspólnych zajęć.
To nowy projekt wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Nikodema Soszyńskiego, znanego między innymi z zespołu Freeborn Brothers. Projekt PUSZCZA to wołanie duszy lasowiackiej-romantycznej, nostalgicznej, ale również pełnej energii, odzwierciedlającej trudne życie mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej.
PREBEN ROSENVINGE
Artysta teatralny i głosowy. Pochodzi z Volda University College.
To wywodząca się z Rzeszowa polska legenda nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem zespołu kultowego w swoim nurcie. Współautorem ostatniego materiału jest postać wybitna: autor tekstów, poeta, prozaik, Bogdan Loebl, w świecie muzycznym najbardziej kojarzony ze współpracy z zespołem Breakout. Tytuł najnowszego dzieła to: 1984 Projekt Loebl.
Pozostali twórcy
AGNIESZKA FILIPEK
Artystka ceramiczna z Rzeszowa. Jej prace ceramiczne są unikatowe i łączą sztukę wizualną z rękodziełem. Agnieszka prowadzi ekologiczną pracownię, korzystając z energii słonecznej do wypałów i wykorzystując lokalną glinę. Odzyskuje uszkodzone formy, nadając im nowe życie w postaci świeczników, kominków i innych przedmiotów.
SOMAYEH VAZDAR
Ilustratorka ze szczególnym naciskiem na ilustrowanie książek dla dzieci. Jest artystką uczącą plastyki dzieci oraz miłośniczką różnych kultur i sztuki.
DOMINIKA MIKLAR
Niezależna artystka z Oslo, zajmującą się sztuką cyfrową, animacją, ilustracją i projektowaniem. W sposób abstrakcyjny na swoich pracach przedstawia różne postacie, jak i również uliczki norweskiej stolicy.
KISHOARE GAJENDRA
Doktorant na Volda University College, artysta wizualny. Często pracuje nad fotografią dokumentalną. Ostatni projekt dokumentalny „The Insignificant Other” został zaprezentowany w Norwegii, Niemczech, Portugalii i Indiach.
CECILIE LIND
Artystka pochodząca z Oslo. Jej dziełami są głównie rzeźby. Tworzy również instalacje na bazie porcelany. Inspiracje często pochodzą z tematów politycznych i zagadnień współczesnych. Stara się komentować i tworzyć pole do refleksji. Jej styl można określić jako konceptualną współczesną ceramikę.
AMIR POUYAN
Norweski dokumentalista z dziesięcioletnim praktycznym doświadczeniem w branży filmowej. Otrzymał nagrody za swoje filmy dokumentalne w Iranie i w Tokyo Docs w Japonii. Wykładowca reżyserii filmów dokumentalnych, storytellingu, narratologii i sound designu na Wydziale Mediów i Dziennikarstwa.
polsko-norweski
Festiwal Twórców Kultury
Lokalizacja
al. Lubomirskich, 35-959 Rzeszów
Czas trwania
12:00 – 20:00
”Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej Integracji społecznej”.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Subcarpathian Culture without barriers”. Więcej informacji: psar.pl/kultura-bez-barier
Partner projektu:
Patronat honorowy:
Patronat medialny:
Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture without barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,63PLN.
Skontaktuj się z nami!
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Skontaktuj się z nami!
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.