Zagadki garncarskie – gra terenowa po zagłębiu garncarskim

W tym roku Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej będzie wyjątkowo zagadkowy! Wśród  wielu atrakcji dla gości znalazła się niezwykła gra terenowa przygotowana przez stowarzyszenie PSAR.

Jak grać żeby wygrać? Wystarczy zgłosić się do punktu informacyjnego zlokalizowanego na terenie Zagrody Garncarskiej i odebrać komplet materiałów. Zapoznajcie się z 11 zagadkami, które poprowadzą Was przez atrakcje Szlaku Garncarskiego.  Trzeba podążać za wskazówkami, badać opisywane miejsca, szukać odpowiedzi. To wspaniała zabawa dla całych rodzin.

Oczywiście, czekają nagrody. Te najcenniejsze to zaprojektowane przez projektantów, wykonane przez medyńskich twórców, nagrodzone na prestiżowym konkursie naczynia – cuda sztuki garncarskiej.

W grę zagrać można 7 lipca, w przeddzień Jarmarku. W Zagrodzie Garncarskiej należy odebrać specjalny folder z wkładką zawierającą zagadki i już można ruszać na szlak!

Zapraszamy!

Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków – część II

II część mini-przewodnika „Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków” podobnie jak pierwsza, pokazuje najbardziej atrakcyjne dla dzieci miejsca naszego województwa. Kolorowe ilustracje i wesołe wierszyki zachęcają całe rodziny, by wyjść z domu i pojechać na wycieczkę gdzieś, gdzie będą się dobrze i mądrze bawić.

Zainteresowanie czytelników było podstawową inspiracją do stworzenia kolejnej części książeczki. Druga część to odpowiedź na zapotrzebowanie rodziców i opiekunów przedszkolnych, a także instytucji, dla których zabrakło miejsca w I części książeczki. W końcu na Podkarpaciu jest więcej niż 20 miejsc, które warto odwiedzić z dziećmi.

Na facebookowym profilu Podkarpackie Przestrzeń Otwarta  zbierane były propozycje do II części „Podkarpackich wędrówek dla przedszkolaków”.

Książeczka trafiła już na półki księgarni w całej Polsce.

Wydruk tego wydawnictwa był możliwy dzięki wsparciu niektórych podkarpackich samorządów i instytucji, a także dzięki sponsorom: Firmie Greinplast, Modernforms, Centrum Handlowemu Plaza Rzeszów oraz kinie Helios Rzeszów.

I Przegląd Artystyczny dla przedszkolaków

Więcej zdjęć znajdziesz TU [kliknij]

 

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin jest organizatorem I Przeglądu Artystycznego „Rzeszowskie spacery”.

Podczas imprezy w Plaza Rzeszów odbył się występ grup dzieci z siedmiu rzeszowskich przedszkoli publicznych: PP3, PP9, PP11, PP17, PP22, PP34, PP37. Około 200 przedszkolaków recytowało wierszyki  z „Rzeszowskich spacerów”, a na zakończenie otrzymali upominki od sponsorów, egzemplarze książki „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków” oraz dyplom podpisany przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, który objął imprezę patronatem.

 

—> Zobacz wydarzenie na Facebooku <—

Przegląd ma na celu zachęcenie dzieci do nauki, zwiększanie ich kompetencji i wiedzy, uczy radzenia sobie ze stresem i przyzwyczaja do występów publicznych.  Ma też zachęcać do rodzinnego poznawania i korzystania z rzeszowskich atrakcji.

W Centrum Handlowym Plaza Rzeszów została przygotowana specjalna scena dla młodych artystów, był również sprzęt nagłaśniający i stanowiska dla widzów, a imprezę poprowadził znakomity konferansjer Michał Samborski [zobacz].

Patronat medialny nad konkursem sprawowali: TVP3 Rzeszów, Radio Rzeszów oraz Podkarpacki Portal Rodzinny Gdziecko.pl. Informacje o wydarzeniu i fotorelacje ukazały się jednak w wielu innych mediach podkarpackich [zobacz].

Po występie dla wszystkich, zarówno uczestników Przeglądu, jak i widzów, przygotowano szereg BEZPŁATNYCH atrakcji, m.in:

1. Klinika Doktora Misia czyli pokazy pierwszej pomocy dla najmłodszych (PASSIO),
2. Szczudlarz clown modelujący baloniki (Podkarpackie Centrum Animacji),
3. Zabawy z hustą KLANZA (Klub Mamy i Malucha – Rzeszów),
4. Mini plac zabaw i animacje dla dzieci (Place Zabaw Kinderplaneta),
5. Malowanie buziek i inne atrakcje (Place Zabaw Kinderplaneta),
6. Bezpłatne komputerowe badanie stóp dziecka (Spółdzielnia Rena)
7. Konkursy z nagrodami (Centrum Handlowe Plaza Rzeszów).

 

 

Sponsorzy imprezy:
Plaza Rzeszów – Sponsor Główny
PKO Bank Polski
Fibrain Polska
Rzeszów – stolica innowacji
Klinika Stomatologiczna Estetika
Kinderplaneta
Misiek – Sklepy z zabawkami
Spółdzielnia Rena
Sylveco – naturalne kosmetyki

 

Rzeszowski Klub Rodzinny

Stowarzyszenie PSAR jest twórcą klubu dla rodzin z dziećmi. Członkiem Rzeszowskiego Klubu Rodzinnego (RKR) może zostać każda rodzina zamieszkała w Rzeszowie lub w niedalekiej okolicy. 

We współpracy z Rzeszowskim Inkubatorem Kultury (RIK) organizowane są spotkania członków RKR. Odbywają się one co niedzielę w godzinach 15.00-18.00. Celem tych spotkań jest wspólne spędzanie czasu, wspieranie rodziców w stymulowaniu rozwoju i nauki dzieci, a także zapewnienie dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i rodzicom za pomocą różnych zajęć, warsztatów i animacji.

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów, psychologów dziecięcych i edukacyjnych, a podczas kolejnych spotkań zapraszani będą ratownicy medyczni, dietetyk, fizjoterapeuta i inni eksperci, którzy poprowadzą warsztaty w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.

Rzeszowski Klub Rodzinny to miejsce, gdzie dziecko nie będzie się nudzić. Może pograć w gry, uruchomić swoją wyobraźnię i korzystać z braku ograniczeń w przestrzeni Inkubatora.

“Przy planszówkach – zajęcia dla rodzin” są częścią tego cyklu i odbywają się przeważnie co dwa tygodnie. Prowadzi je psycholog, doświadczony gracz, autor gier planszowych. Rodzice biorący w nich udział mają okazję sprawdzić, jak można wykorzystywać tak lubiane przez dzieci gry planszowe do stymulowania ich rozwoju. Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem odpowiednich reguł i z uwzględnieniem poziomu rozwoju młodych uczestników.

Dokładne terminy tych spotkań można znaleźć w wydarzeniach na Facebooku umieszczanych pod adresem: https://www.facebook.com/podkarpackiestowarzyszenie/.

Tu przeczytasz jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka.

Udział w cyklicznych spotkaniach mogą wziąć wyłącznie osoby zapisane do Rzeszowskiego Klubu Rodzinnego, lecz ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Członkiem klubu może zostać każda rodzina zamieszkała w Rzeszowie lub w niedalekiej okolicy.

Aby dołączyć do klubu wystarczy wysłać maila pod adres: klub@psar.pl.
W mailu należy podać:
1. imię i nazwisko rodziców,
2. imiona i wiek dzieci,
3. telefon do kontaktu.

Szczegóły:

Miejsce: Rzeszowski Inkubator Kultury – RIK (Estrada Rzeszowska), ul. Jagiellońska 24, Rzeszów
Termin: Niedziele, godz. 15.00-18.00

Organizatorzy:

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin to organizacja, której celem jest integrowanie dzieci i ich opiekunów wokół mądrych, sprzyjających zdrowemu rozwojowi aktywności.

Wśród osiągnięć stowarzyszenia jest m.in. wydanie mini-przewodnika „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”, wydanie “Rzeszowskich spacerów- gry pamięciowej” dla dzieci, a także założenie Rzeszowskiego Klubu Rodzinnego (RKR), który początkowo prowadzony był w miłocińskiej filii Rzeszowskiego Domu Kultury. W ramach RKR dla rodzin z małymi dziećmi prowadzone były warsztaty z obszaru psychologii, dietetyki, bezpieczeństwa itp.

Dołącz do grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1761784070767596/

Rzeszowski Inkubator Kultury (RIK), którego misją jest wspieranie oddolnych inicjatyw w zakresie szeroko pojętej kultury, działań społecznych i animacyjnych w Rzeszowie i regionie, poprzez organizację spotkań, szkoleń, warsztatów, dyskusji, wydarzeń artystycznych, nawiązywanie partnerstw, a co za tych idzie – rozwój przyszłych twórców i odbiorców kultury. W tym celu RIK proponuje własne działania oraz programy szkoleniowo – warsztatowe dla każdej jednostki indywidualnej lub grupy, która chce poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie kultury.

 

Media o Klubie: http://rzeszow.naszemiasto.pl/nikt-nie-narzeka-tu-na-nude

Rzeszowskie spacery – gra pamięciowa

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym wydawnictwem Stowarzyszenia PSAR promującym Rzeszów i jego atrakcje.

Kilka miesięcy temu Stowarzyszenie we współpracy z Marcinem Stachów, artystą – grafikiem, wydało „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”. Ten mini-przewodnik pełen barwnych obrazków i wciągających wierszyków zyskał uznanie nie tylko wśród opiekunów dzieci.
Książeczka została wysoko oceniona przez wielu przedstawicieli instytucji kultury.

 

 Fot. Gazeta Wyborcza - Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Rzeszowa.
Fot. Gazeta Wyborcza – Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

Autorzy nie spoczęli na laurach. Kontynuacją tego projektu jest stworzenie i wydanie pierwszej rzeszowskiej gry pamięciowej. Pomysł zyskał uznanie władz miasta oraz kilku firm, bez których wsparcia nowe działania nie byłyby możliwe.

Gra pozwala na dobrą zabawę całej rodzinie. Przy niej nie będą się nudzić ani dzieci, ani rodzice. Na 24 parach płytek znajdują się wizerunki różnych rzeszowskich atrakcji: budynków, miejsc i wydarzeń. Podstawowym celem opartej o schemat „memory” gry jest znalezienie identycznych ilustracji.

via GIPHY

To gra dla osób w każdym wieku. Inne, niestandardowe sposoby jej wykorzystania można znaleźć na portalu dla rodziców Gdziecko.pl.

To także gra o Rzeszowie, o jego historii i współczesności. Pokazuje jego kulturę i przyrodę. Zachęca do wyjścia z domu i naocznego przekonania się, co w tym mieście można robić. To dawka lokalnego patriotyzmu dla mieszkańców miasta i wspaniała pamiątka dla gości odwiedzających Rzeszów.

rzeszowskie_spacery_pudelko_social_media

Gra drukowana jest przez Trefl na grubym, wysokiej jakości kartonie z wykorzystaniem bezpiecznych farb. 

W dniach 16-18 grudnia 2016 roku w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów odbyła się PREMIERA gry. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/events/1778441742426362/.

Nazwa: Rzeszowskie spacery – gra pamięciowa

Wydawca: Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Opracowanie graficzne: Marcin Stachów
Opracowanie merytoryczne: Jan Marković
Druk: Trefl

Sprzedaż: Sklep internetowy torbacze.pl

Sponsorzy:
Plaza Rzeszów – Sponsor Główny
Fibrain Polska
PKO Bank Polski

Rzeszów – stolica innowacji

Patronat Medialny:
TVP3 Rzeszów
Polskie Radio Rzeszów
Gdziecko.pl

Media o grze:

„Po sukcesie książeczki „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków” autorstwa  Jana Markovicia (tekst) i Marcina Stachowa (ilustracje) z Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, przyszła pora na zapowiadaną wcześniej grę „Rzeszowskie spacery – gra pamięciowa” – RzeszowNews [LINK]

„gra (…) jest nie tylko świetną zabawą, ale też ćwiczeniem pamięci i koncentracji. Uczy stosowania mnemotechnik i wspomaga szybszy rozwój umysłowy” – Wrota Podkarpackie [LINK]

„Prawdziwa gratka dla całej rodziny! (…) Najmłodsi mieszkańcy Rzeszowa będą bawić się mądrze i nieszablonowo.” – Radio Eska Rzeszów [LINK]

„Zaczynamy od „Rzeszowskich spacerów”, czyli ciekawego pomysłu na współną zabawę dla całej rodziny”TVP Rzeszów [LINK]

„Najpierw był, wydany na wakacjach, miniprzewodnik „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”. Nieduża książeczka miała zachęcać najmłodszych do aktywnego poznawania swojego miasta, a rodziców do tego, by chcieli spędzać wolny czas wspólnie z dziećmi. Najnowszy pomysł Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, czyli pamięciowa gra planszowa, to kontynuacja tej misji” – Rzeszow Naszemiasto.pl  [LINK]