Projekty Ukraina. Dziedzictwo kulturowe w obwodzie kijowskim – Program Edukacyjny dla przedszkolaków

Opublikowano w: Projekty

Z powodu koronowirusa dzieci muszą zostać w domu, ale ich nauczyciele ciężko pracują i … myślą o przyszłości. Co będzie, gdy maluchy wreszcie wyjdą z domów? Trzeba im zorganizować atrakcje na świeżym (i zdrowym!) powietrzu. Dwie organizacje z Polski i Ukrainy współpracują, by zaproponować coś wyjątkowego przedszkolakom z obwodu kijowskiego.

Dwa lata temu Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin przeprowadziło w przedszkolach swojego regionu niezwykły projekt edukacyjny. Nauczycielki przeszkolono w obszarze innowacyjnych metod rozwijania kapitału kulturowego, zaś dzieciom zaproponowano oryginalne zabawy, które pozwoliły im poznać bogactwo ich małej ojczyzny. Wykorzystano do tego autorskie książki i ogromną grę planszową, na której pionkami były same przedszkolaki.

Wszyscy dobrze się przy tym bawili, a jednocześnie bardzo docenili wartość tych zajęć. Wyniki projektu były niezwykle motywujące, dlatego organizacja postanowiła go kontynuować. Korzyści z wprowadzenia Programu w obwodzie kijowskim zauważył także ukraiński Partner stowarzyszenia – Centrum Rozwoju Dziecka „Bilchenya” u indywidualnego przedsiębiorcy Olga Zelenkovska. Organizacje wspólnie napisały projekt, który zyskał uznanie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zdobyły fundusze, zaplanowały działania, gdy nagle, w przeddzień przylotu ukraińskiej delegacji, Polska zamknęła granice z powodu pandemii.

Ale aktywiści się nie poddali. Przeszli do świata Internetu i pracują. Komunikują się, dyskutują, szkolą. Wybrali już 21 atrakcji obwodu kijowskiego, które warto odwiedzić rodzinnie. Pracują nad ilustracjami i tekstami, które je przedstawią. Pracują nad grą, która zepnie to wszystko razem. Polacy szkolą Ukrainki, a gdy przedszkola się otworzą, one będą gotowe, by zaprosić podopiecznych do magicznej i mądrej zabawy.

Rodzice i opiekunowie małych dzieci z obwodu kijowskiego może nawet nie wiedzą, ile rzeczy w okolicy warto zobaczyć. Ten projekt im to pokaże. Będą mieli kolejny powód, by czekać na koniec pandemii – szansę na niezwykłe wspólne wycieczki i poznawanie piękna ich regionu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiego Funduszu Wolności w ramach programu RITA – „Transformacja w regionie”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.