Spotkanie podsumowujące projekt „Dziewczyny budują”

Spotkanie podsumowujące projekt „Dziewczyny budują”

Dziewczyny budują to projekt realizowany wspólnie z norweskim partnerem Norsensus Mediaforum. Wzięło w nim udział 24 nastolatki w wieku od 12 do 16 roku życia oraz 16 edukatorek czyli osób zawodowo pracujących z młodzieżą.
W ramach projektu dziewczyny wyjechały na obóz edukacyjny, gdzie oprócz wielu atrakcji wzięły udział w warsztatach i szkoleniach, a na zakończenie przygotowały kampanie społeczne.

Dla edukatorek przygotowano warsztaty, dzięki którym nabyły wiedzę i umiejętności jak wspierać młodych ludzi w przezwyciężaniu trudów i sytuacji stresujących z jakimi mierzą się w środowisku szkolnym, rodzinnym itd. Podsumowaniem projektu było przygotowanie inicjatyw społecznych.

W dniu 1 marca 2023 w Urban Lab Rzeszów odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Wśród zaproszonych osób nie zabrakło przedstawicieli mediów, gości specjalnych, a przede wszystkim samych uczestniczek. Konferencję rozpoczął współzałożyciel Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, trener Jan Marković, który opowiedział o projekcie i wyraził nadzieję, że dziewczyny, które wzięły w nim udział potwierdzą, że było warto, życzył im również aby w życiu mogły być kim chcą i nikt nie stawiał im żadnych przeszkód na drodze do celu.

Następnie za pośrednictwem Internetu głos zabrał przedstawiciel Norsensus Mediaforum i trener w projekcie Vedat Senvicer Podziękował on uczestniczkom za ich prace i zaangażowanie w przygotowanie kampanii i inicjatyw społecznych.
Po wyświetleniu trzech kampanii społecznych „Rozmowa=życie”, „Młody Głos Ma Moc” oraz „Słowa Mają Moc” oddano głos współautorką tych kampanii, które opowiedziały o ich powstaniu  i jaki jest ich cel.

Pomysł na kampanię wziął się z tego, że liczba osób, które popełniają samobójstwo co roku jest większa. straszne jest to, że mało kto próbuje temu zapobiegać, a czasem jedna krótka rozmowa potrafi zmienić życie, sprawia, że ktoś zaczyna czuć się ważny dla innych osób – powiedziała Zuzanna Myśliwiec o kampanii Rozmowa=Życie

Z kolei Matylda Pawłowska zaangażowana w tworzenie Kampanii „Słowa Mają Moc” dodała: słowa mogą ranić, sprawić, że ktoś będzie czuł się źle, nie będzie siebie akceptował, ale zgodnie z tytułem kampanii mogą też mieć ogromną moc i doprowadzić do tego, że poczujemy się lepiej.

Trenerka antydyskryminacyjna Agnieszka Caban, która wspierała uczestniczki projektu przy realizacji kampanii „Młody Głos Ma Moc” zaznaczyła: wiadomo, że 15-latki czy 16-latki nie mogą brać udziału w wyborach, ale chodziło nam o zachęcenie do mocniejszego zaangażowania się młodych ludzi, zwłaszcza kobiet w życie lokalnej społeczność.

W dalszej części spotkania głos zabrały edukatorki, które przygotowały inicjatywy społeczne. Pokazałyśmy sobie nawzajem, że jako kobiety niezależnie od tego skąd pochodzimy czym się zajmujemy to kobiecość nas łączy. W tym trudnym czasie gdy wybuchła wojna na Ukrainie, gdy wiele Ukrainek przyjechało do Rzeszowa były problemy ze wzajemnym zrozumieniem, tym projektem pokazałyśmy, że możemy wspólnie działać – powiedziała Paulina Wołos, jedna z autorek inicjatywy „Łączy nas kobiecość”

Gdy wybuchła wojna, jako osoby zaangażowane społecznie chciałyśmy jak najwięcej pomagać ale spotkałyśmy się z problemem dyskryminacji z racji tego, że wspieramy Ukraińców. Chciałyśmy na to zwrócić uwagę, rozmawiałyśmy o tym z młodzieżą – podkreśliła Mariola Sokół, która uczestniczyła w przygotowaniu warsztatów „Mowa nienawiści w Internecie”

Spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatów przez gości specjalnych, którymi były panie Alena Myrda, była naczelnik Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Anna Sabat dziennikarka telewizyjna. Opowiedziały one o swoich doświadczeniach związanych z dyskryminacją, pogratulowały uczestniczkom wzięcia udziału w projekcie, jak również skierowały budujące słowa wsparcia do nich.

Wszystko jest możliwe, nie ma rzeczy niemożliwych. Niemożliwe jest tylko w naszej głowie, ale jak coś chcemy damy radę – powiedziała na zakończenie spotkania Inspektor Policji Alena Myrda.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Skip to content