Projekty „Obrazy wolności” – II część książki o przygodach Maćka w Rzeszowie

Opublikowano w: Projekty„Obrazy wolności” to druga część cyklu o przygodach Maćka Kamińskiego, który dzięki wehikułowi czasu poznaje przeszłość Rzeszowa. Opowiada o okresie na przełomie XIX i XX wieku i pokazuje różne sposoby walki o polską tożsamość: wojskowy, polityczny, kulturalny. W tle przygód Maćka pojawiają się tak ważni rzeszowianie, jak bohater wojenny Leopold Lis-Kula i cesarsko-królewski nadworny fotograf Edward Janusz.

Książka została napisana, zilustrowana i wydana w liczbie 1000 egzemplarzy dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Maciek Kamiński podróżował już w czasie. Wiele widział. Teraz jednak stoi zadziwiony. Ci chłopcy, ledwie parę lat starsi od niego, wykonują musztrę jak doświadczeni żołnierze. Bagnety wirują równo i szybko. Ton nadaje wysoki chłopak, którego koledzy nazywają Lisem. Obok stoi austriacki oficer i podejrzliwie im się przygląda. Gdzie ci młodzi Polacy się tego nauczyli? Po co im te umiejętności? Chyba nie planują czegoś niecnego przeciw cesarskiej władzy?

Maciek chciałby tak stać i patrzeć jeszcze długo, ale wie, że nie ma czasu. Renegat z XXI wieku próbuje narobić kłopotów w przeszłości. Trzeba go znaleźć i powstrzymać.

Jest pierwsza połowa XX wieku. Rzeszów, jak cała Polska, coraz głośniej mówi o niepodległości. Maciek i jego kuzynka Basia rozwiązują zagadkę kryminalną, a przy okazji obserwują powrót wolnej Polski i spotykają ludzi, którzy 100 lat temu budowali ich rodzinne miasto: żołnierzy, artystów i budowniczych.