Brodaty mężczyzna występujący na scenie Festiwalu Twórców Kultury, grający na gitarze

Festiwal Twórców Kultury – podsumowanie

Psar.pl » Projekty » Podkarpacka Kultura bez barier » Festiwal Twórców Kultury – podsumowanie

Festiwalu Twórców Kultury – podsumowanie

W sobotę 1 lipca z rozmachem odbył się polsko-norweski  „Festiwal Twórców Kultury przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie. Festiwal zorganizowany przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych rodzin we współpracy z norweską organizacją Norsensus Mediaforum. Festiwal otworzył projekt „Podkarpacka kultura bez barier”. 

„Podkarpacka kultura bez barier” (Subcarpathian Culture without Barriers) jest międzynarodowym projektem, który ma na celu wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury. Jest skierowany na integrację kulturową oraz promowanie dziedzictwa kulturowego regionów, z których pochodzą uczestnicy projektu.

Artyści z Polski i Norwegii zaprezentowali swoją sztukę artystyczną zarówno na scenie, jak i na dedykowanych stoiskach. Było to wspaniałe przeżycie, które wzmocniło integrację międzynarodową oraz wzbogaciło kulturalnie nasz region.

Przez całe wydarzenie trwał koncert, gdzie wymieniając się, prezentowali swoją muzykę artyści z Polski i z Norwegii. Z każdym z artystów po ich występie na żywo był przeprowadzony wywiad o ich doświadczeniu i emocjach związanych z pobytem na takim międzynarodowym festiwalu. Wywiady były tłumaczone w dwóch językach — po polsku i po angielsku dla naszych odbiorców z różnych krajów. W międzyczasie można było również pooglądać dzieła i posłuchać historie od twórców plastycznych z Podkarpacia oraz od tych, co przyjechali specjalnie z Norwegii.

To była nie tylko okazja do świetnej wspólnej zabawy, tańców, śpiewania, ale również do poznania kultur, stylów sztuki, nawiązania współprac i networkingu w celu pomysłów na przyszłe wspólne projekty.

Gościnnie początkiem wydarzenia również dołączyli do nas ukraiński zespół BEREHYNI oraz dzieci-uchodźcy z Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU, którzy zaśpiewali dla naszych gości hymn TUTU, który stworzyli podczas zajęć muzycznych w Centrum.

Później podczas Festiwalu Twórców Kultury wystąpili dla Was:

Aga Walczak z zespołem — Polska

Maria Orieta — Norwegia

Sabina Kurek z zespołem — Polska

Aleksandra Morozova — Norwegia

Somethingski & Projekt PUSZCZA — Polska

Bjorn Petter Tosse — Norwegia

RoseMerry — Polska 

Preben Rosenvinge — Norwegia

Sztukę zaprezentowali:

Roderyk Wolski — Polska

Agnieszka Filipek — Polska

Somayeh Vazdar — Norwegia

Dominika Miklar — Norwegia, Polska

Kishoare Gajendra — Norwegia

Cecilie Lind — Norwegia

Amir Pouyan Bashti — Norwegia

gwiazdą wieczoru był kultowy zespół, pochodzący z Podkarpacia – 1984!

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wspaniałego wydarzenia.

Nasze podziękowania kierujemy do:

Partnera głównego: Norsensus Mediaforum

Patronów honorowych: Prezydentowi Miasta Rzeszowa, Rzeszów-stolica innowacji, Marszałkowi Województwa Podkarpackiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Operatora programu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronów medialnych: TVP3 Rzeszów, Nowiny24, Kurier Rzeszowski, Halo Rzeszów, Rzeszów-info

Mamy nadzieję, że to wydarzenie stało się inspiracją do poszerzania swoich horyzontów kulturowych.

Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia!

Projekt pod nazwą „Podkarpacka Kultura Bez Barier” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,64 PLN.”

Skip to content