Psar.pl » Bezpieczne Dzieciństwo » Udostępnianie zdjęć dzieci: niewinne hobby czy ryzyko?

Udostępnianie zdjęć dzieci: niewinne hobby czy ryzyko?

W erze mediów społecznościowych wielu rodziców chętnie dzieli się zdjęciami swoich dzieci w Internecie. Dla wielu jest to sposób na dokumentowanie i dzielenie się się radością z osiągnięć dziecka, ważnymi momentami z bliskimi, zwłaszcza gdy mieszkają daleko. Jednak warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego działania, zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i szacunku dla prywatności dziecka.

Co złego się może wydarzyć gdy udostępniamy zdjęcia dzieci w internecie? Przecież „robią to wszyscy”. Istnieje jednak szereg zagrożeń z tym związanych o których na co dzień nie myślimy. Dotyczą one obszarów takich jak:

Prywatność

Kiedy publikujesz zdjęcie na portalu społecznościowym, przestajesz być jego wyłącznym właścicielem (nawet jeśli profil jest ustawiony jako prywatny, zdjęcia mogą być udostępniane dalej bez Twojej zgody). Już w dzieciństwie może to wpłynąć na pogorszenie Waszych relacji, gdy dziecko uzna, że jego prywatność nie jest przez Ciebie szanowana.

Bezpieczeństwo i kradzież tożsamości

Publikowanie szczegółowych informacji o dzieciach, takich jak pełne imiona, daty urodzenia, adresy, może zwiększyć ryzyko kradzieży tożsamości. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać te informacje do nielegalnych działań, co może doprowadzić do problemów prawnych i finansowych Twoich oraz dziecka.

Cyberprzemoc

Zdjęcia dzieci mogą stać się celem cyberprzemocy, zarówno ze strony rówieśników, jak i nieznajomych. Nawet niewinne zdjęcia mogą zostać złośliwie przerobione czy skomentowane w sposób prześmiewczy.  Szczególną uwagę zwróć na zdjęcia prezentujące rozebrane dziecko – z basenu, nauki nocnikowania. Tego typu fotografie nie owinny nigdy trafiać do Internetu, mogą przyciągać uwagę nieodpowiednich osób.

Długoterminowe skutki

Zdjęcia publikowane w Internecie mogą pozostać tam na zawsze. Zastanów się: czy chciałbyś, aby każde z Twoich zdjęć z dzieciństwa czy młodości było powszechnie dostępne? Takie fotografie będą mogły kiedyś stać się powodem do wyśmiewania i wstydu Twojej pociechy. W dorosłym życiu staną się bardziej świadome swojego wizerunku i mogą odczuwać dyskomfort związany z tym, co zostało opublikowane gdy byli mali.

Niekorzystne nawyki

Gdy każde zrobione zdjęcie publikujesz na portalu, uczysz dziecko, że tak należy robić. Zamiast tego rozmawiaj z nim o mądrym korzystaniu z social-mediów i Internetu, ucz zasad bezpieczeństwa pokazując korzyści i możliwości. Bądź sam przykładem takich zachowań.

Jak to robić bezpiecznie?

  1. Pomyśl dwa razy, zanim coś udostępnisz – zastanów się, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to odpuść publikację.
  2. Ustawienia prywatności: Zadbaj o to, aby profil na mediach społecznościowych był ustawiony na prywatny i udostępniaj zdjęcia tylko zaufanym osobom.
  3. Ogranicz informacje: Unikaj publikowania szczegółowych informacji o dziecku, takich jak pełne imię, data urodzenia, adres czy nazwa szkoły.
  4. Regularne przeglądy: Przeglądaj regularnie listę osób, które mają dostęp do Twojego profilu, i usuń tych, którzy nie są bliskimi przyjaciółmi lub rodziną.
  5. Monitoruj aktywnośc swojego dziecka w sieci, używaj oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.
  6. Rozmawiaj z dzieckiem: Ucz go jakie są zagrożenia oraz korzyści korzystania z Internetu. Instruuj jak dbać o prywatność. Rozmawiaj z dzieckiem o publikowaniu zdjęć i szanuj jego zdanie.

 

Skontaktuj się z nami

Jeśli wartości i cele PSAR są Ci bliskie, skontaktuj się z nami. Czekamy na Ciebie.

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

    Skip to content