Psar.pl » Bezpieczne Dzieciństwo » Jak rozmawiać z dzieckiem, by wspierać jego emocje – i unikać zabójczych frazesów?

Jak rozmawiać z dzieckiem, by wspierać jego emocje – i unikać zabójczych frazesów?

Prawidłowa komunikacja z dzieckiem to kluczowy element, który wspiera jego rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny. Kiedy rozmawiamy z naszymi dziećmi w sposób przemyślany i empatyczny, budujemy zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i zdrową relację, która przetrwa przez lata. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że niektóre z naszych codziennych zwrotów mogą nieświadomie unieważniać emocje dziecka i utrudniać skuteczną komunikację?

A oto kilka częściej słyszanych „Zabójczych frazesów”

„Nie przesadzaj!”

Znajomo brzmi? Choć może wydawać się to niewinne, takie słowa mogą sprawić, że dziecko poczuje się niezrozumiany albo, co gorsza, zignorowane. Sprawia też, że nie ma ochoty w kolejnej sytuacji dzielić się tym co przeżywa.

„Nie martw się.”

Co sam czujesz gdy ktoś je do Ciebie mówi? Faktycznie Cię uspokaja, czy raczej drażni? To zdanie działa podobnie jak poprzednie. Zamiast dodać otuchy sprawia, że .czujemy, że nasz problem jest bagatelizowany. Dokładnie tak samo reagują dzieciKażdy z nas, niezależnie od wieku, ma prawo do swoich uczuć, które dla innych mogą być nieracjonalne i zaskakujące. Jednak wciąż mamy prawo je czuć.

„Nie płacz, wszystko będzie dobrze.”

Ten frazes sugeruje, że płacz jest nieakceptowalny lub niewłaściwy. Gdy jest się smutnym lepiej płakać – bo to przynosi ulgę, niż ukrywać i udawać radość. 

„Przestań się zachowywać jak małe dziecko!”

To szczególnie szkodliwe, ponieważ krytykuje za wyrażanie swoich uczuć w sposób jaki dziecko potrafi.

„Inni mają gorzej”

Każde dziecko ma prawo do swoich uczuć, niezależnie od sytuacji innych osób. Taki komunikat tylko wpędza we wstyd i poczucie winy.

„Nie bądź taki wrażliwy.”

Pewna mama określiła wrażliwość jako najpiękniejszą wadę. Z pewnością wywołuje trudności, ale czy powinniśmy potępiać nasze dzieci, że są głęboko emocjonalne? Mówiąc ten sposób, pokazujemy dzieciom, że nie warto pokazywać co czują.

Nie rozumiem, o co ci chodzi.

Chociaż może to być szczere stwierdzenie, może również sprawić, że dziecko poczuje się niezrozumiane i osamotnione w swoich uczuciach. Zamiast tego lepiej jest próbować aktywnie słuchać i zrozumieć perspektywę dziecka. Nawet gdy nie rozumiemy – zawsze możemy przyjąć i zaakceptować uczucia dziecka.

Co warto robić, żeby budować więź i wspierać dziecko emocjonalnie?

Aktywnie słuchaj

Poświęć dziecku pełną uwagę, gdy mówi o swoich uczuciach. Dopytuj, potwierdź, że rozumiesz jego emocje, używając wyrażeń takich jak: „Widzę, że jesteś smutny” lub „To mogło być być dla ciebie trudne”.

Nazywaj emocje

Pomóż dziecku nazwać swoje uczucia. Na przykład, „Wygląda na to, że jesteś zdenerwowany, ponieważ coś poszło nie tak w szkole”.

Akceptuj emocje

Pokaż dziecku, że jego uczucia są ważne i że masz dla nich zrozumienie. Możesz powiedzieć: „Rozumiem, że jesteś teraz bardzo zły. To normalne, że czujesz się w ten sposób”. Pamiętaj, akceptacja wszystkich uczuc, to nie to samo co akceptacja wszystkich zachowań.

Nie ocenianiaj

Skup się na wspieraniu dziecka, zamiast ocenie czy może się tak czuć czy nie. Unikaj podanych „zabójczych frazesów”

Daj czas i przestrzeń

Pozwól dziecku przeżywać swoje emocje we własnym tempie. Bądź cierpliwy i dostępny, gdy będzie gotowe porozmawiać

Co warto mówić zamiast “zabójczych frazesów?

  1. Zamiast „Nie przesadzaj!” Powiedz: „Rozumiem, że to dla Ciebie ważne. Możesz mi opowiedzieć, co dokładnie czujesz?
  2. Zamiast „Nie ma się czym martwić.” Powiedz: „Widzę, że się martwisz. Chcesz porozmawiać o tym, co Cię niepokoi?
  3. Zamiast „Nie płacz, wszystko będzie dobrze.” Powiedz: „To całkowicie w porządku, że płaczesz. Jak mogę Ci pomóc w tym trudnym momencie?
  4. Zamiast „Przestań się zachowywać jak dziecko!”  Powiedz: „Rozumiem, że czujesz się rozczarowany. Chcesz opowiedzieć, co Cię denerwuje?
  5. Zamiast „Inni mają gorzej.” Powiedz: „Każdy ma swoje problemy, ale to, co czujesz, jest ważne. Jak mogę Cię wesprzeć?”
  6. Zamiast „Nie bądź taki wrażliwy.” Powiedz: „Wrażliwość jest naturalna. Cieszę się, że dzielisz się ze mną swoimi uczuciami.
  7. Zamiast „Nie rozumiem, o co ci chodzi.  Powiedz: „Chciałbym lepiej zrozumieć, co przeżywasz. Opowiedz mi więcej.

Skontaktuj się z nami

Jeśli wartości i cele PSAR są Ci bliskie, skontaktuj się z nami. Czekamy na Ciebie.

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

    Skip to content